Türkiye’de Kobi Olmak

Küçük ve orta ölçekli işlemler her ülkede olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de önemli yere sahiptirler. Ekonominin can damarları olarak çoğu zaman nitelendirilir. Ekonomik sorunlar yaşandığı anlarda en fazla etkilenen işletmeler olmaları nedeniyle de belirli destekler sağlanarak ayakta kalmaları ve ekonomiye can vermeleri sağlanmaktadır.

KOBİ’lere Verilen Destekler

Günümüzde her alan yaşanılan rekabet çoğu zaman küçük ve orta ölçekli işletmeler kötü etkilenmektedir. Kapanan işletmeler işsizliğe yol açmaktadır.

Bu durumun önüne geçmek yeni istihdamlar sağlamak ve işletmelerin yeniden can bulunması için devlet tarafından belirli destekler sağlanmaktadır.

Sağlanan desteklerin içinde en fazla bilineni 1990 yılından bu yana uygulanan KOSGEB desteğidir. Yeni iş kurmak isteyen fikri hazır olan kişilere maddi olarak destek sağlanması anlamına gelir. İşletme açmak isteyen kişiler belirli şartları sağladıktan sonra KOSGEB eğitimlerine katılmaktadırlar. İşletmelerin değerine göre devlet tarafından hibe edilen miktarlar sayesinde bireyler kendi illerini açabilmekte hatta ilerleyen dönemde istihdam sağlayabilmektedirler.

Yapılan bu destekler sayesinde ülkemizde birçok küçük ve orta ölçekli işletme açılırken ihracat yapılmasına bile başlanmış hatta bazı girişimciler dünyanın en büyük markalarıyla yarışır hale gelmişlerdir.

KOBİ’lerin kalkınması için bankalara tarafından da özel destekler sağlanmaktadır. Bu sayede ülke ekonomisine de katkı sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir