Kobiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KOBİ Türkiye’de hizmet veren küçük ve orta ölçekli işletimlerin genel tanımlamasıdır. KOBİ işletmelerinin yasal olarak bir şirket olma yolunda tüm işlemleri eksiksiz olarak yerine getirmiş olması gerekir.

Bir işletmenin KOBİ olabilmesi için yıllık net gelirinin en üst seviyede 40 Milyon TL olması gerekir. Çalışan sayısı olarak da en fazla 250 kişiyi çalıştırması gerekliliği şart koşulmaktadır.

KOBİ’ler ekonominin can damarlarıdır. Günlük hayatın içinde sıklıkla karşılaşılan fakat KOBİ olduğundan haberdar olmadığımız birçok işletme ile iletişim halindeyiz.

 

KOBİ Çeşitleri ve Tanımları

Mikro İşletmeler; yıllık olarak net karı 1 milyon TL’yi geçmeyen ve en fazla 10 kişinin çalıştığı işletmelerdir.

Küçük İşletmeler; Yıllık gelirleri en fazla 8 Milyon TL olan çalışan kişi sayısı ise en fazla 50 kişiye ulaşan işletmelerdir.

Orta Büyüklükte İşletmeler; çalışan sayısı olarak en fazla 250 kişinin çalıştığı yıllık gelir bakımından da en fazla 40 milyon TL sınırı olan işletmelerdir.

KOBİ’ler ekonomik olumsuzluklardan en fazla zarar gören işletmelerdir. Bu nedenle devlet bu işletmelere destek olabilmek adına yeni düzenlemeler yapmaktadır. Farklı krediler ve yeni oluşumlar için verilen destekler küçük işletmeler için can suyu olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir