Kobi Nasıl Destekler Alırlar?

Ekonomi haberlerinde sıklıkla duyulan bir kavramdır KOBİ. Ne olduğuna dair fikir sahibi olmayanlar için öncelikle Kobi nedir ve Türkiye’de nasıl destekler alıyorlar inceleyelim.

KOBİ Nedir?

KOBİ Türkiye’de hizmet veren tüm küçük ve orta ölçekli işlemlere verilen isimdir. Açılımı da tanımından gelmektedir KOBİ; küçük ve orta boy işletme cimlerinin kısaltılmışıdır.

İşletmelerin KOBİ’lere sağlayan desteklerden yararlanabilmesi için tüm resmi süreçlerde gerekli olan hazırlıklarını ve evraklarını tamamlamış olması gerekir. Resmi kanallar üzerinde bir işletme olduğunu kanıtlaması gerekir.

04 Kasım 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan son kararla KOBİ tanımı ve KOBİ’lerin nitelikleri yürürlüğe girmiştir.

Yapılan son değişikliklerde bilinmesi gereken en önemli iki husus bir gelir ikincisi çalışan sayısıdır. Yıllık net satış miktarı 25 Milyon TL üst limitten 40 Milyon TL üst limite çekilmiştir. Çalışan sayısı da üst limit olarak 250 kişi olarak belirlenmiştir.

KOBİ’lere Sağlanan Destekler

Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin sektör içinde varlıklarını devam ettirmeleri ve yeni atılımlar yapabilmeleri için farklı birçok destekler bulunmaktadır. Yeni atılımların önü açılmaktadır. Özellikle yeni girişimciler için destek kredileri devlet tarafından sağlanmaktadır.

Devletin yanı sıra özel sektör içerisinde bankaların da KOBİ’lere yönelik birçok çalışması olmaktadır. Kredi tutarları ve ödeme koşullarıyla ilgili farlı uygulamalar bulunmakta. Mart 2018 yılında alınan kararla KOBİ’ler için farklı çalışmaların yolda olduğu da ifade edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir