Türk zeytin ve zeytinyağı Tayland’da

zeytin-yagi

Türk zeytin ve zeytinyağı Tayland’da, Ege İhracatçı Birlikleri’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, ZZTK, Uzakdoğu pazarında Türkiye’nin pazar payını arttırmak için tanıtım atağını sürdürüyor. 13-15 Kasım günlerinde Şanghay’da düzenlenen Şanghay Gıda ve Teknolojileri Fuarı’ndan yeni dönen komite üyeleri, 28 Kasım-1 Aralık günlerinde Tayland 1. Türk Ürünleri fuarına katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkan Vekili Davut Er, Uzakdoğu pazarını Türk zeytincilik sektörünün geleceği olarak gördüklerini belirterek, Türkiye’nin bu yıl zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin düşük olmasına karşın 2014-2015 sezonunda olması muhtemel yüksek rekoltenin katma değere dönüşmesi için tanıtım çalışmalarını kesintisiz sürdüreceklerini kaydetti.

Türkiye’nin 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretim hedefi olduğunu hatırlatan Er, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için Japonya, Tayland ve Çin başta olmak üzere birçok ülkeyi hedef pazar olarak belirledik. Bu ülkelerde düzenlenen önemli gıda fuarlarına katılıyor, Türk zeytin ve zeytinyağını tanıtıyoruz. Daha önce Çin ve Japonya pazarlarında yaptığımız tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladık. ZZTK’nın kurulduğu 2007 yılında Türkiye’nin Çin’e yaptığı zeytinyağı ihracatı yüzde 259’luk artışla 3 milyon 100 bin dolara çıktı. Japonya’ya zeytinyağı ihracatımız ise 7 milyon 500 bin dolardan yüzde 62’lik yükselişle 12 milyon 180 bin dolara ulaştı. Benzer bir atağı Tayland pazarında yakalamak için Tayland’a gidiyoruz.”

Tayland 1. Türk Ürünleri Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu İstanbul Ticaret Odası gerçekleştiriyor. Tayland 2012 yılında 1411 ton zeytinyağı ithalatı gerçekleştirdi. Tayland’ın zeytinyağı ithalatının önümüzdeki yıllarda büyük artış göstermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir