TÜPRAŞ kârını yüzde 15 artırdı

tupras

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), geride bıraktığımız dokuz aylık sürecin mali istatistiklerini açıkladı. Gelen bilgilere göre geçen senenin aynı dönemiyle bu dönem arasında yüzde 15’lik bir kâr artışı söz konusu. Yüzde 15’lik yükselmeyle birlikte TÜPRAŞ’ın 9 aylık süreç içerisinde 1.2 milyar kârı bulunuyor. Bu sene ham petrolde 115 dolarlık fiyatlar da görülürken ardından 95 dolara kadar düşüş yaşanmıştı. Yüksek talebin halen karşılanmakta sıkıntılara neden olduğu da TÜPRAŞ tarafından altı çizilen farklı bir detay olarak kayda geçerken yurt dışı satışlarının artmasına rağmen yurt içi satışların azaldığını biz ekleyelim.

“Yurt içi satışlar 1,9 milyon ton azaldı”

Fuel Oil Dönüşüm Projesi (RUP) için İzmit Rafinerisi’nde altyapı bağlantılarına yönelik bakım duruşları, diğer rafinerilerde RUP öncesi gerekli bakım çalışmaları ve zayıf konjonktür nedeniyle ilk dokuz aylık dönemde toplam kapasite kullanımının yüzde 72,6 seviyesinde gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Azaltılan kapasite kullanımının yanı sıra, karlılığı düşen ithalattan yapılan satışların azalması ve düşen asfalt talebi nedeniyle Tüpraş’ın yurt içi satışları (743 bin tonu bitümen ve 1,143 bin ton motorin olmak üzere) 1,9 milyon ton azalmıştır. Üretim optimizasyonuna bağlı olarak ihracatın da 172 bin ton daha az gerçekleşmesi nedeniyle toplam satışlar 16,1 milyon ton olmuştur. Satış miktarı ve Akdeniz ürün fiyatlarındaki düşüşe rağmen, ortalama döviz kurundaki yüzde 16 yükselişin etkisiyle satış gelirleri 2013 yılının yüzde 0,7 üzerinde gerçekleşmiştir.”

“Yatırıma 9 ayda 1,9 milyar lira harcandı”

Açıklamada, 2014’ün ilk 9 aylık döneminde uluslararası fiyatlardaki düşüşten kaynaklanan negatif ham petrol ve ürün stok etkisine rağmen faaliyet karının yüzde 11 oranında artarak 402 milyon lira düzeyinde gerçekleştiği belirtilerek, “Faiz ve döviz kurunda yaşanan yükselişin neden olduğu giderlerin etkisiyle vergi öncesi kar ise geçen yılın yüzde 18 altında, 279 milyon lira seviyesinde, Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırım teşvikinden kaynaklanan 977 milyon lira ertelenmiş vergi geliri nedeniyle de net dönem karı 1 milyar 246 milyon lira olmuştur” ifadesi kullanıldı.

Güçlü insan kaynağıyla iş süreçlerinde emniyet, üretimde verimlilik hedefleyen Tüpraş’ın, operasyonel ve finansal başarılarını sürdürülebilir kılmak için yatırımlarını istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Eylül sonu itibariyle yüzde 98,2’si tamamlanan Fuel Oil Dönüşüm Projesi dahil, 2014 yılı 9 aylık dönemde 1,9 milyar lira yatırım harcaması gerçekleştirilmiştir. Ülkemize yılda yaklaşık 1 milyar doları tutarında katma değer sağlayarak, ülkemiz cari açığını aynı seviyede düşürecek, 2,7 milyar doları tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm Projesi için 2014 Eylül sonuna kadar toplam 2,6 milyar dolar harcanmıştır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir