Sektörel güvenler düşüyor

istatistik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her dönem olduğu gibi bu dönem de sektörel güven oranlarını açıkladı. Açıklanan istatistiklerde mevsim geçişlerinin kişi üzerinde yarattığı etkiler bu tabloya dahil edilmezken adil sonuçlar bizlere sunuldu. Gelen bilgiler doğrultusunda Eylül ayında yüzde 99.5 olan güven değerinin bu ay içinde yüzde 98.3’e kadar düştüğünü görüyoruz. Artık yatırımcı ve girişimcilerin yeni bir projeye girmekten çekinmeye başladığı da bizlere aktarılan yorumlar arasında yer alırken hizmetlere olan talep beklentisinin yüzde 1.5 düştüğünü de vermiş olduğumuz bilgiler arasına ekleyelim.

PERAKENDEDE HAFİF ARTIŞ

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.1 artışla, Eylül ayındaki 103.8 düzeyinden, Ekim ayında 103.9 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren “girişim yöneticisi sayısının artmasından” kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1.0 ve mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2.6 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2.7 azaldı.

İNŞAAT GÜVENİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Sektörel güvende en büyük düşüş inşaat sektöründe yaşandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2.4 azalarak, Eylül ayındaki 83.6 düzeyinden, Ekim ayında 81.6 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen “girişim yöneticisi sayısının azalmasından” kaynaklandı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 1.8 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2.8 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir