90 yıllık firma IŞİD yüzünden ismini değiştirdi

isis_chocolate

Son bir senedir dünya gündeminin ana maddesi haline gelen ve Irak ile Suriye’de birçok bölgeyi ele geçirmeyi başarmış olan dünyanın en zengin terör örgütü IŞİD, dünyanın en köklü çikolata üreticilerinden biri olan ISIS’in de ismini değiştirmesine neden oldu. Bildiğiniz gibi IŞİD’in İngilizcesi ISIS olarak geçiyor ve bu kötü markalamaya maruz kalan ISIS çikolata firması da artık Libeert ismini kullanacağını açıkladı. Libeert ismi de firmanın kurucularından olan ortağın soyadından gelmekte.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Italio Suisse olan ismini ISIS olarak değiştiren şirket, IŞİD terör örgütünün son dönemde ismini çok fazla duyurmasından dolayı satışlarının olumsuz yönde etkilendiğini ifade etti. İsim benzerliğinin işlerini çok kötü etkilediğini belirten ISIS Pazarlama Müdürü Desiree Libeert, “Çikolata ve şekerlemelerimize ISIS ismini seçmiştik. Fakat aynı isimle bir terör örgütünün olduğunu bilseydik bu ismi asla seçmezdik” dedi. Müşterilerinin bir terör örgütüyle aynı ismi taşıyan çikolatayı seçmek istemediğini belirten Libeert, “Uluslararası alanda sahip olduğumuz müşterilerimiz ismimizden dolayı çikolatalarımızdan daha fazla alamayacaklarını dile getirdi” dedi. Libeert, bu yüzden şirketin ismini kurucularının soyadı olan “Libeert” ile değiştireceklerini ifade etti.

Dünyadaki en önemli çikolata üretici şirketlerden biri olan ISIS, yılda 5 bin tondan fazla çikolata üretiyor ve yılda 35 milyon Euro ciro elde ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir