Rusya ile süt ihracatı

sut_rusya

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanmakta olan şiddetli çatışmalar tüm dünyanın gündemini halen fazlasıyla meşgul etmekte. Avrupa Birliği ve Amerika’nın bu konuda Ukrayna’yı savunması Rusya’nın bazı önemli kararlar almasını etkilerken bu kararlar Türkiye için büyük kâra dönüşecek gibi gözüküyor. Zira Rusya artık Avrupa Birliği ve Amerika’dan gıda ithalatını yasakladı; gözler ise Türkiye’ye döndü. En fazla balık ve et ihracatında bir artış beklenirken kuru ve yaş sebze – meyve değerlerinde de artış yaşanması beklenenler arasında.

‘Büyük bir fırsat’
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Rusya bizim için bir fırsat” dedi. Sagun, şunları söyledi:
“Ruslar önce firmayı tanımak ister. Bundan sonra ithalat yaparlar. Firmalarımız bu pazara girmek için imkanlarını zorluyor. 8-10 firma Rus heyetiyle Ankara’da biraraya geldi. Rusya pazarına girmek istiyoruz. Bunun için dünya fiyatlarını tutturmamız lazım. Öncelikle Rus pazarına girip ürünümüzü tanıtacağız. Ardından da bu pazarda kalıcı olmak istiyoruz.”
Türkiye’nin Rusya’ya süt ve süt ürünü ihracatı çok düşük. 2013’ün ilk 7 ayında 2 bin 960 dolar olan ihracat, 2014’ün ilk 7 ayında 194 bin 532 dolar oldu.

Kaşkavalın şansı çok

Rosselkhoznadzor’un firma incelemesi ve onayının ardından ihracatın kat kat artması bekleniyor. İstanbul İhracatçı Birlikleri, özellikle süt tozu ve peynir altı suyu tozu ile kaşkaval peyniri ve krem peynirde büyük ihracat artışı beklendiğini rapor etti.

Türk firmalara talep yağıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk firmalara taleplerin gelmeye başladığını belirterek şunları söyledi:
“Rusya’nın talebinin Türkiye’den karşılanması için çalışıyoruz. Rusya’ya gıda ihracatında gerekli izin ve prosedürlerinin kolaylaştırılması konusunu araştırıyoruz. Tavuk ve balıkta ciddi ihracat artışı bekliyoruz, yaş meyve ve sebzede talebi karşılayabilecek durumdayız.”

Balığın yüzde 1’ini Türkiye’den alıyor

İstanbul İhracatçı Birlikleri Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği’nden alınan bilgiye göre, Rusya yıllık 3.2 milyar dolarlık su ürünü ithal ediyor. İthalatın 1.2 milyar doları Norveç’ten yapılıyor.
Türkiye’nin Rusya’ya balık ihracatı ise 2013’ün 7 ayında 16.9 milyon, 2014’ün 7 ayında 32.1 milyon dolar oldu.
Türkiye Rusya’ya 12.5 milyon dolarlık levrek, 12 milyon dolarlık çipura ve 2 milyon dolarlık alabalık ihraç ediyor. Balık ihracatının 70 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Türk yumurtası Rusya’da yasak

Rusya, kota dahilinde 1.3 milyar dolarlık kanatlı eti ithal ediyor. Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı ağırlıklı olarak hindi etinden oluşuyor. 2013 yılı Ocak – Temmuz döneminde 1.9 milyon dolar olan kanatlı eti ihracatı, 2014’ün eş döneminde yüzde 79.3’lük artışla 3.4 milyon dolara çıktı.
Rusya yılda 228 milyon dolarlık yumurta ithal ediyor. Türk yumurtası yasaklı ürünler listesinde olduğundan Türkiye Rusya’ya yumurta ihraç edemiyor. Rusya AB ve ABD’den 23 milyon dolarlık yumurta alıyordu. Türkiye bu şansı değerlendirmek için Rusya Gıda Otoritesi ile görüşüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir