KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir?

Kosgeb, girişimcilik eğitimleri ve Kobi destekleri programlarında, belirli sektörleri destekliyor. Proje başvurusu yapılırken, desteklenen sektörlerdeki alan kod olarak giriliyor. NACE kodu olarak bilinen desteklenen sektörler listesine, Kosgeb veri tabanından erişim sağlanabiliyor.

3624 sayılı kanuna göre 90 senesinden bu yana faaliyet gösteren KOSGEB, İmalat Sanayi İşletmelerinin desteklenmesi ve ekonomik açıdan performanslarının geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur. 2009 yılına kadar başarılan sunan kuruluş, bu tarihten sonra imalat sanayi dışındaki sektörlere de destek sağlamaya başlamıştır.

Desteklenen sektörler, 2009 yılında 15431 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Gıdadan tekstile, tarımdan sanayiye dek pek çok sektör desteklenmekte ve finansal sorunlar çözülmektedir.

KOSGEB başvuruları için desteklenen sektörler, www.kosgeb.gov.tr adresinde ”Desteklenen Sektörler” sayfasında sunuluyor. Sektör arama çubuğundan NACE Rev 2 Kodu ya da sektör adı girilerek erişim sağlanabilir. Ticaret Odası resmi web sayfasında da tüm desteklenen sektörlerin Nace kodları sunulmaktadır. Girişimcilik eğitimi başvurusu, hibe programları ve kredi desteği almak için Kosgeb üzerinden desteklenen sektörler ile başvuru yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir