KOBİ’lerin Siber Saldırıya Karşı Riski Arttı

KOBİ siber saldırı için en açık ve kolay hedef olması nedeniyle yoğun ilgi gören iş kolu olarak milyonlarca kez saldırılması nedeniyle çok fazla etkileniyor. Ülkemizde saldırıların büyük bir bölümü KOBİ ağları üzerine yapılıyor.

Saldırıların %70’i KOBİ’lere

KOBİ’lere yapılan saldırılar, özellikle devlet kurumlarına ve bankalara yapılan saldırıların yanı sıra, toplam saldırı rakamlarının %70’ini oluşturuyor. Bu durum hem KOBİ ile ilgili bilgileri etkiliyor hem de direkt olarak geleceğe dair planlarının çalınmasına neden olabiliyor. Firmanın güvenli bir şekilde hizmet veremediğini düşünen müşterileri de ihracatın yanı sıra, ithalata dair girişimlerde dair bulunmuyorlar. Çalışanları eğitmeli ve Siber güvenlik ile ilgili her türlü durum için bilinçli olmalarını sağlamalısınız.

Uluslar arası ilişkilerin bozulmasını engellemek, müşterileri mağdur etmemek, hizmeti tüm sistemlerle her an aynı kalitede verebilmek için saldırıları savuşturmak gerekiyor. Siber güvenlik politikalarının belirlenmesi, bu politikaların her birinin KOBİ siber güvenlik önlemlerine uygun şekilde belgelenmesi gerekiyor. Belgelenen politikalara ek olarak güvenlik duvarı kullanılması son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir