KOBİ’lere Özel AR-GE Vadileri Projesi

2023 yılında tamamlanacak olan ve 10 ayrı ilde kurulması planlanan KOBİ’ler için AR-GE Vadileri Projesi için düğmeye basıldı. Son 10 yıl içerisinde KOBİ’ler için yepyeni adımlar atılmaya devam ederken, teşvik politikalarında da önemli adımlar atılıyor. Atılan bu adımların en başında ise, verilecek olan desteklerin tek merkezden çıkarılması geliyor.

Hükümetin hazırlamış olduğu Rekabetçi Sektörler Programı sayesinde 10 ayrı şehirde 10 adet KOBİ Vadisi kurulması planlanıyor. Uluslararası olarak finansman sağlanan bu projede KOBİ’lerin uluslararası ortaklıklar kurması da kolaylaşacak.

KOBİ’lere Özel AR-GE Vadileri Projesi

İhracat Desteği

2023 yılında tamamlanacak olan proje için ilk etapta 120 milyon Euro yatırım yapılması planlanıyor. KOBİ Vadisi’nin içinde bulunan şirketler; ofisten markalaşmaya, ihracat desteğinden teknoloji kredilerine kadar olan bütün destekleri bağlı olduğu merkezden alacak.

Farklı il ve ilçelerde hayata geçirilecek olan bu projede bulunan 10 ayrı arasında; Denizli, Konya, Malatya, Kastamonu, Yozgat, Van, Manisa, Elazığ, Gümüşhane ve Sivas yer alıyor. Bu kapsamda 31 Aralık 2023 yılına kadar AR-GE Vadileri Projesi içinde bulunan şirketlerden damga vergisi, kurumlar vergisi ve emlak vergisi alınmayacak.

Bu proje sayesinde KOBİ’lerin rekabet güçlerinin artması da hedeflenirken, bölgesel olan girişimciliğin de desteklenmesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir