İşçiler işi bıraktı, SOMA’yı andı!

isci_kobi

Geride bıraktığımız gün Soma’daki madende yaşanan göçük tüm Türkiye’yi bırakın, tüm dünyayı yasa boğdu. Tüm ülkeler tanziye mesajlarını iletirken halen maden alanındaki çalışmalar devam ediyor. Maalesef ölü sayısı 300’e kadar ulaşırken bu sayının artacağına da kesin bir gözle bakılmakta. Tabi onların içerideki direnişi orasıyla sınırlı kalmadı. Türkiye’nin dört bir yanında işçiler de madenlerde olan kardeşleriyle dayanışma içerisindeydiler. İşçişler iş bırakarak taşeron politikayı provoke ettiler ve gösterilerde bulundular. İşte yurdun her tarafından gelen tepkiler ve protestolar.

* Zonguldak: Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Üzülmez, Karadon, Kozlu, amasra ve Armutçuk müessese müdürlüklerinde 08.00-16.00 vardiyasında çalışan maden işçileri, Türk-İş’in çağrısı üzerine ocaklara girmedi.
Maden işçileri, Sabah maden ocakları önündeki anma programlarının ardından aileleriyle birlikte Soma’da ölen maden işçileri için yürüdü. Madenci Anıtı önünde toplanan madencilere çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri, üniversite ve lise öğrencileri destek verdi. 2 bin kişi, ‘Biz de ölmek istemiyoruz’, ‘Madenci feneri sönmeyecek’, 7Taşerona hayır’, ‘Yüz karası değil kömür karası’, ‘Soma’daki can bizim canımız’ sloganlarıyla yürüdü.
* Kocaeli: TÜRK-İş Kocaeli Temsilcisi Adnan Uyar, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasının ardından Kocaeli’nde 100’ü aşkın fabrikada dün üretimin durduğunu açıkladı.
* Ankara: Türk Traktör işçileri, faciada hayatını kaybeden işçiler için fabrika bahçesinde 3 dakika saygı duruşunda bulundu.
Çalışmama eylemi, Türk-İş’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu Arçelik, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu başta olmak üzere birçok işyerinde uygulandı.
* Sakarya: Sakarya’da işçiler, Türk-İş’in çağrısı üzerine Soma’daki maden faciasında hayatını kaybedenler için iş bırakma eylemi yaptı.
* KAHRAMANMARAŞ: Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, Soma’daki maden faciası nedeniyle bir günlük iş yavaşlatma eylemi yaptı. Elbistan Şeker Fabrikası çalışanları, Soma’daki maden faciası nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
* Amasya: Amasya’da madenciler, ocaklara girmeyerek iş bırakma eylemi yaptı. Soma’daki maden faciası dolayısıyla Merzifon Yeni Çeltek Maden İşletmesi’nde dün ocağa girmeyen maden işçileri, iş durdurma eylemini sürdürdü.
* Erzurum: Erzurum Şeker Fabrikası işçileri, facianın ardından bir gün süreyle iş bıraktı. İşçiler, fabrika önünde toplanarak Soma’da ölenler için saygı duruşunda bulundu, dua etti.
* Rize: Çayeli ilçesi Madenli beldesindeki Çayeli Bakır İşletmeleri’nde (ÇBİ) tören düzenlendi. İşletme yönetiminin de destek verdiği maden işçileri 1 gün için iş bıraktı, ölen işçiler için dua etti.
* Çanakkale: Yol-İş Sendikası’na bağlı işçiler, 3 dakikalık saygı duruşunda bulunup, bir günlüğüne iş bıraktı.
* Yozgat: Sorgun ilçesinde çalışan taşeron maden işçileri bir günlük iş bırakma eylemine katıldı.
* İzmir: Selçuk ilçesinde faaliyet gösteren eğitim Sen, 1 günlük grev yapacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir