Havalimanında bas-geç devri

bas-gec

Havalimanlarında oluşan uzun kuyruklar ve iki kere X-ray cihazından geçmemiz görünen o ki sadece bizim değil, görevlilerin de sinirlerini bozuyor. Artık bu sorunu ortadan kaldırmak adına somut adımlar atılmaya başlandı. Özellikle Avrupa’nın en fazla yolcu ağırlamakta olan havalimanı olan Atatürk Havalimanı’nda yaşanan soruna değinen TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, 2021 yılında bitecek olan imtiyaz sözleşmesiyle birlikte Smartgate ya da i-gate adını alacak olan sistemin devreye gireceğini, bunun için İçişleri Bakanlığı’ndan izin alındığını ve parmak izi tanıma sistemine sahip olacağını dile getirdi.

Sadece Türkler için
“Önce pasaportunuzu göstereceksiniz, kapı açılacak, sonra içeriye girip parmak izi basarak geçeceksiniz. Pasaport alınırken parmak izi alındığı için o parmak izleri orada olacak. Bu pasaporttaki sıkıntıları çok ciddi oranda giderecek. Bu uygulama Abu Dabi, Katar’da hem kartla, hem parmak iziyle var.”
Şener, parmak iziyle geçişlerin hem girişte hem çıkışta olacağını ve yalnızca Türk vatandaşları için geçerli olacağı kaydetti. Havalimanlarında 2 kez x-ray kontrolünden geçişlerin yol açtığı sıkıntıyla ilgili bir soru üzerine de Şener, şunu söyledi:
“Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu’nda karar alındı. İzmir ve Ankara’da başlıyoruz. En dış kapıda x-ray’ler olmayacak. Daha sonra da İstanbul’da uygulamaya geçecek. Uygulama en kısa sürede başlayacak.”


100 milyon euro’luk yeni terminal yolda

TAV CEO’su Şener, “Dış hatlar terminaline ek yeni bir terminal yapımı için DHMİ ile görüşmelere başladık. Anlaşırsak bu terminali yapacağız. Süremiz bitene kadar Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini yıllık 65-70 milyon yolcuya çıkartmak için çalışıyoruz” dedi. Şener, yeni dış hatlar terminalinin yatırım tutarının 100 milyon euro olacağını söyledi. Türkiye’de 5, yurtdışında da 9 olmak üzere 14 havalimanı işlettiklerini belirten Şener, sadece bölgesel değil küresel düzeyde rekabet eden bir şirket olmak istediklerini söyledi.

Uçakta bekleme sona erecek

Sani Şener, yolcuların en büyük sorunlarından biri olan park yeri sıkıntısı nedeniyle uçakta bekleme konusunun da çözüme kavuşturmak için Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) şu anda Atatürk Havalimanı’nda ciddi bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. Şener, şunları söyledi:
“Askeri bölge alındı ve buraya uçak park sahası yapılıyor. Uçakların pistten çıkışını kolaylaştırmak için ek taksi yolları inşa ediliyor. Şu an yer hizmetleri ve kargo şirketlerini faaliyet gösterdiği alanda taşınacak ve park sahası olacak. Böylece 43 ek park yeri olacak. Bu yatırımla Atatürk Havalimanı’nda önemli bir rahatlama yaşanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir