Esnek çalışma saatleri yaygınlaşıyor

esnek-calisma-saatleri
Esnek çalışma saatleri yaygınlaşıyor, Türkiye’de esnek çalışma sistemini uygulayan şirket sayısı son 3 yılda arttı. Çalışan bağlılığını ve iş verimini artırma amacıyla uygulanan sistemde kimi firmalar haftanın 1 ya da ayın 1-2 günü dışardan çalışmaya izin verse de en çok tercih edilen uygulama, mesai başlama ve bitiş saatlerinde esneklik şeklinde. Çalışanlar, İş Kanunu’na göre günlük 9 saatlik süreyi tamamlamak kaydıyla başlangıç ve bitiş saatlerini kendileri ayarlayabiliyor.

Novartis Türkiye
Değişen teknolojik koşulların iş yapış şekillerini de etkilemesi sonucunda 2012’den beri esnek çalışma uygulaması yürütülüyor. Çalışanlar, Çarşamba günleri, mesai saatleri içinde eposta ve telefonlarına ulaşılabilir olması ve işlerin aktif bir şekilde yürütülmesi şartıyla, evlerinden ya da belirledikleri herhangi bir yerden çalışabiliyor.

Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya
Esnek Çalışma Düzeni adlı program, Ocak 2014’te hayata geçirildi. Esnek Çalışma Zamanı (FlexTime), Esnek Çalışma Mekanı (FlexPlace) ve Esnek Anne-Baba Günleri (FlexParents) şeklinde 3 seçenek var. Çalışanların 10.00-16.00 arasında ofiste olması kaydıyla, dilediği zaman başlama ve bitirme; haftanın seçtikleri bir gününde dışardan çalışma; çocukları 1 yaşına gelene kadar haftada 2 gün evden çalışma imkanları veriliyor. Kurumun 2020 vizyonundaki ‘mükemmel işyeri’ hedefine bir adım daha yaklaşılması amaçlanıyor.

Perfetti Van Melle Türkiye
Çalışanların bireysel ihtiyaçlarına göre, yan haklarını ve çalışma saatlerini kendilerinin düzenleyebildiği PVM FLEXİ adlı uygulama 2012’den beri var. Uygulama, şirketin sağladığı yan haklar paketini, çalışanların kendi bireysel ihtiyacına göre tekrar düzenleyebildiği Esnek Yan Haklar ve mesai saatlerini belirlemesine imkan veren Esnek Çalışma Saati sistemini içeriyor. Bütün ofis çalışanları, ortak zaman denilen 10.15-16.15 arasında şirkette olmak şartıyla, geliş-gidiş saatlerini belirliyor.

GSK Türkiye
Çalışanlar, kendi uygunluklarına göre seçebileceği bir gün, yöneticisinin de onayıyla ofise gelmeden herhangi bir yerden çalışabiliyor. Evden çalışma bütün merkez ofisi kapsıyor ancak teknik servis, finans gibi operasyonel görevde çalışanlar buna dahil olamıyor. Esnek saat uygulamasında ise mesai 7.30-9.00 arasında başlayıp, başlama saatine paralel olarak 16.30-18.00 arasında bitiyor.

Türk Henkel
İş ve özel yaşam dengesine katkıda bulunma amacıyla mobil ve evden çalışma uygulaması çok kısa bir süre önce hayata geçirildi. Çalışanlar “ayda bir veya iki haftada bir gün”, yöneticisinden onay alarak mobil/evden çalışabiliyor. Saha satış gibi işinin niteliği gereği evden çalışmaya müsait olmayan bölümler bu uygulama dışında tutuluyor.

ING Emeklilik
Çalışanların daha motive ve verimli olmaları amacıyla 2 uygulama yürütülüyor. Şubat başı itibariyle hayata geçirilen haftada bir gün evden çalışma uygulaması, koşulların uygunluğuna göre her departmandan çalışanlara açık… Çalışma saati esnekliği ise 1 senedir devam ediyor. Müşteri Hizmetleri departmanı haricindeki çalışanlar faydalanabiliyor. Örneğin, saat 7.30’da çalışmaya başlayan bir kişi, 16.30’da; 10.00’da başlayan, 19.00’da çıkıyor şeklinde bir esneklik sözkonusu.

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi
“Tutkumuz İnsan” işveren markası önermesiyle, çalışanlara esnek çalışma ve bazı ek fırsatlar sağlanıyor. Yüksek lisans yapan, yeni anne ve baba olan çalışanlara ayda 4 gün, merkez ofis çalışanları için ayda 2 gün evden çalışma izni veriliyor. Doğum günlerinde bütün çalışanlar izinli. Ayrıca, yeni anne ve baba olan çalışanlara ek izin olanağı veriliyor.

Danone Türkiye
Esnek çalışma saatleri 1 Eylül 2012’den beri uygulanıyor. Fiziki olarak çalışma yerinde bulunması gereken pozisyonlar (Satış, üretim vs.) haricindeki çalışanları kapsıyor. Evden çalışma günleri haftada en fazla 1 gün ve ayda en fazla 2 defa kullanılıyor. Çekirdek çalışma saatleri olarak belirlenen 9.00-16.00 arasında iş yerinde bulunmak ve günlük toplam çalışma süresini aynı gün tamamlamak koşuluyla esnek çalışma saatlerinden faydalanmak mümkün. Çalışanların iş ve özel yaşam dengesini koruma ve sürdürülebilir bir kurumsal yaşam oluşturmalarına katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir