DEDAŞ, elektrikleri kesti

DEDAŞ

Güneydoğu’da enerji sektörü giderek karışmaya, aynı zamanda kızışmaya başlıyor. Bölgenin en önde gelen dağıtıcılarından olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ), borcunu ödemeyen 400 köyle birlikte 20 de belediyenin içme su şebekelerinin elektriklerini kesti. Bu 20 belediyeden ikisi il on sekizi ilçe iken, 400 köyün daha elektriğinin kesilmesinin büyük sıkıntılara neden olması bekleniyor. Gelen bilgilere göre belediyelerin borçlarının toplamı 130 milyon lira, bu değere köylerin de borcu eklenince 180 milyona liraya kadar çıkıyor.

Belediyelerin borcu 130 milyon TL

DEPSAŞ Genel Müdürü Neşet Demirbağ, kısa süre önce aralarında 3 büyükşehir ile 3 il belediyesinin de yer aldığı bölge genelindeki 109 belediyeden elektrik borcu alacaklarının 130 milyon TL’yi aştığını duyurdu. Aynı toplantıda köy içme sularına ait elektrik borcunun da 50 milyon TL’ye yaklaştığını belirten DEPSAŞ Genel Müdürü Demirbağ, borçlu belediyeler ile köy içme sularına ait elektrik enerjisinin, gerekli borç ödemelerin yapılmaması halinde kesileceğini açıkladı.

Dicle Elektrik ekipleri, dün Batman Belediyesi’nin yanı sıra Kozluk, Birecik, Siverek ve Akçakale belediyelerinin elektriğini kesti. Borçlarını ödemeleri konusunda daha önce birçok kez uyarılan, ancak gerekli ödemeyi yapmayan Şırnak Belediyesi, Şanlıurfa’nın Suruç, Harran, Ceylanpınar, Hilvan, Bozova ve Halfeti, Diyarbakır’ın ise Çermik, Ergani, Dicle, Eğil, Çüngüş, Çınar, Bismil ve Silvan belediyelerinin elektriği de bu gün kesildi.

Dicle Elektrik, toplam 49.4 milyon lirayı bulan ve bu güne kadar ödenmeyen borçları nedeniyle köy içme sularının da elektriğini kesme işlemlerine devam ediyor. Bölge genelinde içme suyuna ait elektrik borcu bulunan köylerden, şimdiye kadar 400’ünün elektriği kesildiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir