“Bu ahlaki değil”

faruk_celik

Geride bıraktığımız gün ulusal bir kanalda katılmış olduğu programda odlukça özel açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, torba yasayla birlikte gelmiş olan madenci haklarına yeni düzenlemeler eklendiğini ve asgari ücretle ya da bundan biraz daha yüksek bir maaşla yerin altında kimsenin çalışmasına izin vermeyeceklerini dile getirirken maden işçilerinin en az 2 bin liralık maaş alacaklarını ve günde 6 saatlik çalışma planı yerine haftada 2 günlük izin verdiklerini ifade etti.

“Bu ahlaki değil”

Yapılan düzenlemelerin işverene henüz bir yansımasının olmadığına dikkati çeken Faruk Çelik, şunları kaydetti: “Ekim ayında meclis açılıyor. Eğer siz ilgili Enerji Bakanlığıyla bir anlaşma yaptıysanız ve gerçekten de o anlaşmaya aykırı şekilde sizin maliyetlerinizi etkileyen bir tablo ortaya çıkıyorsa hükümet olarak biz, bunun giderilmesi konusunda tabii ki çalışma yapacağız. Ama henüz patronların kasasına, kesesine bir kuruş olumsuz bir şey yansımayan bir atmosferde diyor ki: ‘Ben, işçiyi kapıya koydum’. Bu ahlaki değil açık söylüyorum.

Buradan sesleniyorum; ‘Uygulamanız yanlıştır, siz alırsınız dosyanızı dersiniz ki ‘Biz bu anlaşmaya rağmen şöyle bir zararla karşı karşıyayız, bunun telafi edilmesiyle ilgili hükümetten gerekli çalışmayı yapmayı istiyoruz’ diye gelirsiniz. Biz, tüm kesimleri dinliyoruz. Meclis açılır açılmaz bu konuda gerçekten neyin yansıyacağını ne kazanıyorlar, ne anlaşma var, bu anlaşmaya aykırı nasıl bir gelişme var?. Bunu telafi etmek tabii ki parlamentonun ve hükümetin görevidir. Ama o noktaya gelmeden hemen işin başında, kanun çıkmış 10 gün olmuş, ‘İşçi buradan 500 lira fazla alacak, bir gün eksik çalışacak, o halde biz de işçiyi kapıya koyalım’ gibi bir yaklaşımı kabul etmek mümkün değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir