Balık zamanlanıyor

balik

Balık fiyatları gün geçtikçe daha da artmaya devam ediyor. Yaz sezonunun iyiden iyiye açılmasına rağmen ağ yasağının devam etmesi balık pazarlarını kötü vururken bu durumdan en fazla yaz gecelerinde balık ziyafeti yapma zevkine erişemeyen tatilciler şikayetçi. Av yasağının bulunmasının yanı sıra havyar döneminin açık olması ve izinli yerlerde de balıkların derine kaçması balık fiyatına zam üstüne zam getiriyor. Özellikle Marmara bölgesinde tutulan balık seviyesi normalin çok daha altına indi.

Okulların tatile girmesinin ardından turizm hareketliliği artan Erdek’te, balığa olan ilgi de yükselince fiyatlar iki hafta öncesini aratır hale geldi. Fiyatların yüzde 80’e varan oranlarda arttığı Erdek’te yaklaşık 1,5 kilogramlık kaplarla satılan bako 40 lira, levrek 70 ve istavrit ise 35 liraya kadar yükseldi.

Erdek Balıkçılar Derneği Başkanı Ali Demiray, yaz aylarında talep olduğu için balık fiyatlarının çok yükseldiğini belirterek, “Balık yasağı var. Genellikle çapari ve uzatma ağları ile yakalanan balıklar geliyor. Bu da talebi karşılamıyor. Arz-talep dengesi bozulunca sezon balıklarında fiyatları anormal yükseliyor” dedi. Bandırma’da ise olta balıkçılarının yakalayıp akşam saatlerinde satışa sundukları istavritlere de büyük talep oluyor. Sandalların karaya yanaşmasıyla, vatandaşlar taze balık alabilmek için adeta yarışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir