ABD’de Türk firmalara vergi zorunluluğu

tr_Firma

Amerika’da faaliyet göstermekte olan birçok Türk firması bulunmakta. Bu firmaların çoğunluğu demir-çelik ve inşaat sektöründe yer alırken Amerika hükümetinden beklenmedik bir açıklama geldi. Gelen açıklamaya göre Türk firmaları sattıkları ürünlerle piyasada fiyat kırıyorlar ve bu da rekabeti olumsuz şekilde engelleniyor. Bunla birlikte Türk firmalarına artık anti-damping vergisi uygulanması için bir karar alındı. Kararın, kanunun ne zaman yürürlüğe girileceği ise şu an için muamma.

Türkiye’nin ihraç ettiği inşaat demirine yüzde 2,6’ya kadar vergi uygulanabileceği Nisan ayında açıklanmıştı. Karar sonrası sanayi sektörü ise duruma tepki gösterdi. ABD’li yetkililer Ticaret Bakanlığı’nın kararının şok etkisi oluşturduğunu kaydederken vergilerin sanayi sektörünü olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. ABD Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Türkiye’nin yanı sıra Meksika’ya uygulanan vergi oranının da yükseltildiğini duyurdu. Kararda Meksika’ya uygulanan verginin yüzde 66,7’ye yükseltildiği ifade edildi.

ABD Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye ve Meksika’ya anti-damping vergisi uygulayabileceğini duyurmuştu. Bakanlık yetkilileri alınan kararla birlikte Türk ve Meksikalı üreticilerden vergi talep edeceklerini ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir