Yayla Bakliyat, Karacadağ Pirincini yayacak

yayla_bakliyat

Çalışmalarını Mersin merkezli sürdürmekte olan Yayla Bakliyat, diğer pirinç ürünlerine oranla daha tasarruflu olan Karacadağ Pirincini tanıtmak, satım oranlarını artırmak için kolları sıvadı. YESİDEF ile bir sponsorluk anlaşmasının da altına imza atan firmanın tanıttığı pirinç, anlaşma etkinliğinde tüm sanayicilerinden tam not aldı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan YESİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, bu pirinç türünün diğerlerine oranla yüzde 30 daha fazla tasarruflu olduğunu dile getirirken, lezzet olarak da diğerlerinden hiçbir eksiği bulunmadığının altını çizdi.

“Tarımı da destekliyoruz”

Çalışmalarını sürdürürken Türk tarım ve hayvancılığını desteklediklerine de dikkat çeken Bozdağ, Türkiye’de yetişen tarımsal ürünlerin yaklaşık yüzde 53’ünü YESİDEF üyelerinin tükettiğine değindi. Yurtdışına açılmalarının tarımsal üretim açısından da büyük önem taşıdığını kaydeden YESİDEF Başkanı Bozdağ, özetle şu ifadeleri kullandı:

“AB ülkeleri kendilerini beslemeye yetememeye başladı ve arka bahçeler arıyor. Türkiye bu noktada yıldız bir ülke. 12 ay güneşimiz var, akarsularımız ve verimli topraklarımız var. Tarımda dünyada 6, AB içinde ilk sıradayız. Bu nedenle Avrupa ülkelerini de hedefliyoruz. Bu da Türkiye’deki 76 milyon insanı besleyeceksiniz, 35 milyon da turistin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaksınız ardından da ihracat yapacaksınız anlamına geliyor. Tarımsal üretim de istihdam da artıracaktır. Tarım işçisi de kazanacak.” Yayla Agro Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gümüş ise yenilikçi inovatif ürünlerle pazarda yer almak istediklerini söyledi.

Romanya’da üretim

Bu nedenle Türkiye’de unutulmaya yüz tutan Karacadağ pirincine yöneldiklerini açıklayan Gümüş, ülkenin 7-8 bölgesinde son 2-3 yıldır deneme ekimleri yaptırdıklarını anlattı. Bu ürünün tamamını Türkiye’de yetiştirme imkanları bulunmaması nedeniyle Romanya’da da yetiştirdiklerini kaydeden Gümüş, “Romanya’da 50 bin dönüm arazide sözleşmeli tarım yaptırıyoruz ve bunun 12 bin dönümüne de Karacadağ pirinci ektiriyoruz” dedi. 11 farklı bölgede yeni ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını, 3 binin üzerinde aşçıya ürünün yapılış şekillerini tanıttıklarını kaydeden Gümüş, ürünlerinin tasarruf imkanlarını artırmak için son 2 yıldır fiyat sabitliği uygulamasına gittiklerini de bildirdi. Gümüş, stratejileri gereği önümüzdeki süreçte ev dışı tüketim pazarlarına da büyük önem vereceklerini, evhanımlarının çalışma oranının artması nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu pazarın hızla büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Okullar ve Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmeler yapılıyor

Obeziteyle mücadelenin okullarda başlaması gerektiğini vurgulayan YESİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, bunun için hükümet yetkilileriyle okul sütü gibi okul yemeğinin zorunlu hale getirilmesi konusunu görüştüklerini açıkladı. Çocukların okullarda tost yerine yemek yemesi gerektiğini belirten Bozdağ, bu sayede düşük gelirli öğrenci ile yüksek gelirli öğrencinin aynı imkanlarla beslenme şansı yakalayacağına dikkat çekti. Bozdağ, bu projenin hayata geçmesi halinde yaklaşık 13 milyar TL’Lik bir pazar oluşacağını, bu pazarın yüzde 50’sini gıda ürünlerinin oluşturacağını, istihdamın da artacağını söyledi. Aynı şekilde Milli Savunma Bakanlığı ile görüşüp askerin yemeğinin özelleştirilmesi yönünde çalışmalar yürüttüklerini de kaydeden Bozdağ, 2018’e kadar askerin yemeğinin özelleşme sözünü aldıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir