Ülkemizdeki Kobilerin Yapısı Nasıldır?

Küçük ve orta boyutlu işletmeler yani Kobiler bir ülkedeki ekonomik büyümenin sağlanması için son derece önemli kişilerdir.

Kobi; 250den daha az sayıda işçi çalıştıran ve yıllık mali bilançosu da 250.000.000 TL değeri aşmayan küçük ve orta yapılı işletmelere deniyor.

Ülkemizdeki kobiler de çalıştırdıkları işçi sayısına göre ekonomiye verdikleri değerle kıyaslandığında büyük yapılı işletmelerden daha önemli bir durumdalar. Ülkemizde ekonominin %21i direkt olarak kobiler tarafından sağlanıyor. Geri kalan kısım ise ticarete ve bireysel kaynaklara bağlıdır.

Ülkemizde İstihdamın %70i Kobilerden Sağlanıyor

Bir ülkede ekonominin gelişmesi ve gün içerisinde paranın piyasaya girip çıkması tamamen küçük ve orta ölçekli işletmelerle sağlanır. Bundan dolayı kobilere verilen değerin daha yüksek olması gerekiyor.

Ülkemiz içerisindeki istihdamın %70i kobiler sayesinde sağlanıyor. Buna ek olarak ülkemizdeki yatırımların yarısı da yine kobiler tarafından yapılıyor.

Özellikle de imalat sektöründe dış ticareti kobiler sayesinde yapıyoruz diyebiliriz. Ülkemizde imal edilen ürünlerin dış pazara satılmasının %92lik kısmı tamamen kobilere aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir