Kobilerin Gelişimi İçin Tavsiyeler

Bünyesinde en fazla 250 işçi istihdam ettiren ve yıllık mali geliri 250.000.000 tutarını geçmeyen küçük ve orta ölçekli işletmelere kobi deniyor. Kobiler hem ülke içindeki piyasayı hareketlendirir hem de ülke genelinde para akışını sağlar. Bu sayede ülkenin ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlar.

Kobiler hem kendi faaliyetleriyle hem de devletin onlara sunduğu avantajlarla gelişmeliler. Bu açıdan en önemli unsur kobilerin kar ve zarar dengesini iyi şekilde ayarlamasıdır. Bu sayede geleceğe de büyük bir yatırım yapılmış ve adım atılmış olur.

Aynı zamanda kobiler marka değerini yükseltmeli ve sonrasında da yeni şubeler açmalıdır. Bu sayede yerinde saymadan kendilerini sürekli geliştirirler.

Kobilerin Gelişimi İçin KOSGEB Desteği

KOSGEB ülkemizdeki kobilerin gelişimi için destek veriyor. Bunu da onlara verdiği kredilerle sağlıyor. Kobilere hibe şeklinde ya da geri ödeme şeklinde projelere ve faaliyetlere göre ödemeler yapılıyor.

Geri ödemesi olan meblağlarda düşük faiz oranlarında geri ödeme planı yapılıyor. Kobiler bu paraları kendilerini geliştirmek için kullanabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir