Tüketici Güven Endeksi arttı

tuik

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle ölçülmekte olan tüketici güven endeksinin eylül ayı sonuçları da açıklandı. Elde edilen sonuçlara göre tüketici güven endeksi bir önceki Ağustos ayına oranla yüzde bir artarak yüzde 74’e ulaştı; bu değer Ağustos ayında yüzde 73.2 idi. Ağustos ayında yüzde 99.8 olan ekonomik durum beklenti endeksi de Eylül ayında yüzde 2.3 artarak yüzde 102.1 değerien kadar ulaştı. Bu yükselmeyle birlikte önümüzdeki yılın ekonomiyi daha canlı geçireceğini tahmin edebiliriz.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,3 oranında artarak, Eylül ayında 78,7 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalıştan kaynaklandı. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında arttı. Ağustos ayında 23,7 olan endeks, Eylül ayında 23,9 değerine yükseldi. Bu yükselme, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında azaldı. Ağustos ayında 91,7 olan endeks değeri Eylül ayında 91,2 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir