Polonya, Ukrayna’ya artık gaz vermiyor

dogalgaz

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan uzun süreli çatışmalar bildiğiniz gibi Rusya’nın Avrupa’ya ambargo koymasına neden olmuştu. Ve görünen o ki Rusya her alanda Ukrayna ile iyi ilişki içerisinde olan ülkelerle de arasını açmaya devam ediyor. Şimdi ise Polonya’ya verilen gazın değeri azaltıldı. Durum böyle olunca Polonya da Ukrayna’ya gaz göndermeyi kesti. Polonya’dan gaz alamayan Ukrayna’nın Azerbaycan’dan gaz istemesi büyük bir muhtemel olarak gözükürken gelen bilgilere göre halen alternatif tedarikçiler aranıyor.

ÇATIŞMALAR YAKIT TÜKETİMİNİ ARTIRDI

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların, Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından tüketilen yakıt miktarının artırılmasına neden olması da Kiev’in enerjide alternatif arayışlarına hız vermesine neden oldu. Ukrayna ordusunun yakıt ihtiyaçlarının yüzde 36’sı, Dnepropetrovsk Valisi Igor Kolomoyskiy’nin sahibi olduğu Privat Grubu bünyesindeki Kremençug petrol rafinerisi tarafından karşılanırken, geri kalanını küçük işletmeler sağlıyor. Ukrayna Vergi Dairesi Başkanı Igor Bilous ise yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya Kaçak petrol ürünleri ihracatının engellenmesinin, mart ayından bu yana kamu bütçesine 7,6 milyar grivna (UAH) ek gelir getirdiğini bildirdi.

UKRAYNA’DAN BATILI ŞİRKETLERE DAVA

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun geçen günlerde onayladığı ve ülkenin doğalgaz boru sisteminde reformların hayata geçirilmesini öngören yasa, Ukrayna doğalgaz boru hatlarının ve yeraltı doğalgaz depolarının AB ve ABD’li şirketlere kiralanmasının ya da mülkiyetine geçirilmesinin önünü açıyor.

Ukrayna’da enerji alanında ABD’li potansiyel yatırımcılar olarak Shell ve Chevron şirketleri gösteriliyor. Diğer taraftan Avrupa şirketlerinin Ukrayna doğalgaz boru hatlarına yatırım yapmalarının, Güney Akım projesinin rafa kaldırılmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir