Kobilerin Alacakları Devlet Güvencesinde

Halk Sigorta Genel Müdürü Bülent Karan’ın yaptığı açıklamalara göre, yılbaşından bu güne kadar 5 bin 300 KOBİ, ticari alacaklarını sigortalatarak 1 milyar liralık sigorta teminatı aldı. KOBİ’ler için 1 Ocak’tan bu yana gerçekleştirilen bu uygulama sayesinde KOBİ’ler, yurt içinde yapmış oldukları satışlardan doğan vadeli alacakları için devlet destekli alacak sigortası yapmış oldular. Alacak sigortası sisteminin yönetimi ise Halk Sigortaya verildi.

Öncelik, cirosu 25 milyon liraya kadar olan küçük işletmelere verildi. Söz konusu KOBİ’ler vadeli satışlarından doğan alacaklarını tahsil edemediklerinde devreye alacak sigortası girecek.

Alacak Sigortalarının İşleyişi

Alacak sigortası iki boyutlu olarak çalışmaktadır. Bunlar;

  • Risk yönetimi ve

Öncelikle satışı gerçekleştirecek KOBİ adına alıcı için risk yönetimi yapılıyor. İşletme alacağını tahsil edemediğinde de sigorta devreye giriyor. Tahsilatın yapılabilmesi için sigorta tarafından hukuki süreçler yürütülüyor. Hukuki yöntemler 120 gün içerisinde bir sonuç vermezse tahsil edilmesi gereken tutar doğrudan sigorta tarafından ödeniyor ve alıcı firma ile hukuki süreç Halk Sigorta Müdürlüğü ile yürütülmeye devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir