Kobi Piyasaları Hareketli Mi?

Büyük firmaların desteklenmesi ve ülke ekonomisinin daha da iyi hale gelebilmesi adına son dönemde kobi piyasaları hareketlidir. Bu noktada ise firmaların daha iyi hizmet verebilmeleri adına devlet destekli seminerler hazırlanmaya başlamıştır. Üstelik bankaların sunduğu kredi fırsatları da oldukça fazladır.

Kobi, orta ya da küçük ölçekli işletmeler olarak karşımıza çıkar. Bu tür firmalar devlet desteği ya da ekonomik yardımlar ile birlikte daha çok büyümeyi hedefler. Piyasada da çeşitlik olması ve işsizlere istihdam sağlanması açısından yararlıdır. Gıda, eğlence, hizmet gibi birbirinden farklı sektörlerde küçük işletmeler yaygınlaşmaya başlamıştır.

KOSGEB tarafından bir çatı altında toplanan kobiler, devletin sunduğu birbirinden farklı imkanlardan yararlanabilirler. Genellikle ortak, bağlı ve bağımsız olmak üzere değişik seçenekleri vardır. Kobi tanımına uyabilmek adına bir işletmenin gerekli tüm evraklarını toparlaması önemlidir.

Mikro, küçük ve orta ölçekli olarak sınıflandırılan kobiler, işletme açma izin belgesine sahip olmak zorundadır. Aynı zamanda çevre izinlerinin de alınması önem taşır. Gerekli kurallara dikkat edilmesi durumunda herhangi bir problem oluşmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir