Kobi Olabilecek İşletme Grupları

Kobi olabilecek işletme grupları bankaların kıstas olarak belirlediği bir gruplama şeklidir. Kullandıracakları kredi, vade tarihi ve faiz oranları da buna göre şekil alacaktır.

İşte Bankalara Geçerli Olan O Gruplama

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler; yıllık net satış hasılatı üst limiti ve mali bilanço üst limiti 25 milyon TL ile 40 milyon TL arasında (2017 yılında yeniden revize edilen rakamlar) çalışan sayısı ise 250 kişi olan genel kabul görmüş firmalar olarak adlandırabiliriz.

Mikro işletmeler;  yıllık net satış hasılatı ile mali bilançosundan herhangi biri limiti aşmayan ve 10 kişiden az personel istihdam eden işletmelerdir.

Küçük işletmeler; 2017 revize edilen rakamlara göre yurt içi net satış hasılatı 8 milyon TL olan veya mali bilançosu bu rakamı veren ve asgari 50 personel istihdam eden firmalar küçük işletmeler olarak adlandırılmaktadırlar.

Orta büyüklükteki işletmeler;  yurt içi net satış hasılatı üst limiti 40 milyon TL’ye çıkarılan veya mali bilançosu bu rakama tekamül eden ve asgari 250 personel istihdam eden firmalar kobi olarak adlandırılmaktadırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir