Kobi Kredi Türleri

Kobi kredileri yani küçük ve orta ölçekli işletmeler sağlanan krediler aslında kendi aralarında çeşitlilik göstermektedirler. Bunları kamu, özel ve yurt dışı kaynaklı krediler olarak üç ana başlıkta özetlemek mümkündür. Kobi kredi türleri işinizi daha rahat kurmanızı sağlayacak çözümler de üretir.

Kredi Türleri 

A- Kalkınma bankası, KOSGEB kredileri; düşük faizli, bir yıl geri ödemesizdir. Yurt içi tüm bankalarca kredi çalışması yapılarak belirli kriterler sağlanarak verilecek kredi çeşitleri  olup, bankalar tarafından leasing de yapılabilmektedir.

B- Kredi Garanti Fonu, Özel bankaların uyguladıkları Kobi bankacılığı; devlet destekli (hazine garantili) verilen kredi karşılığı batan ya da geri dönüşü olmayan kredileri kapsar. Bu kredilerin karşılığının devlet desteğinde olacak şekilde özel bankalar tarafından kullandırılmasıdır. Bu şartları sağlamasını gerektirecek kobilerin geçerli kriterleri var.  Özellikle mali bilanço yapısının ve şartlarının yeterli olması gerekmektedir.  Özel bankaların uyguladıkları kobi bankacılıkları ise bankaların piyasa yapısına uygun faiz oranlarını uyguladıkları ve çok çeşitli ve esnek ödeme seçenekleri sundukları bankacılık uygulama şekillerindendir.

C-Yurt Dışı Kaynaklı Krediler;  bu kredilere sendika kredileri de diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir