Karadeniz bu dönem bereketli

karadeniz

Son zamanlarda Karadeniz’den alışılmışın üzerinde palamut çıkmakta. Görünen o ki havaların ve denizin soğuması denizcileri sadece palamut bakımından değil, hamsi tarafından da memnun etti. Gelen bilgilere göre bölgedeki hamsi miktarı da artmış durumda. Ayrıca çıkan hamsiler sıradan ya da küçük balıklar değil, iri ve etli balıklar. Avlar böyle devam ettiği takdirde tüm ülkenin sene boyunca ucuza balık yeme şansı bulunuyor.

Balıkçı Ferit Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinop’tan denize açıldıklarını, İnebolu açıklarında kasalar dolusu hamsi avladıklarını söyledi. Palamudun ardından hamsinin de bolca avlanmasına sevindiklerini dile getiren Yıldız, “Deniz soğuyunca hamsi bollaştı. Burada avladığımız balıklar iri boyutta. Daha önce kilogramı 5-6 liradan satılan hamsinin fiyatı 3 liraya düştü. İnşallah bu sezon böyle devam eder. Vatandaş da ucuza balık yer” dedi.

Balıkçılardan Olgun Bilkay da bir gecede 60 ton hamsi avladıklarını vurgulayarak “Teknenin ambarı ve üzeri hamsiyle doldu. Avladığımız balığın büyük kısmını tezgahlarda satılmak üzere piyasaya gönderdik. Fazlasını da dökme olarak yem fabrikalarına sevk ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan balıkçıların limana gelen bazı vatandaşlara bedava balık dağıttığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir