İhracatçılar enerji maliyetinden yakındı

enerji-maliyeti

İhracatçılar enerji maliyetinden yakındı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 500 ihracatçı firmayı kapsayan ‘İhracatçı Eğilim Araştırması 2. çeyrek’ sonuçlarına göre ihracat yapan firmaların ‘Hangisi öncelikli sorun?’ sorusuna ilk kez ‘döviz kurları’ demediğini belirterek, “Soruyu yanıtlayan firmaların yüzde 57.6’sı en büyük sorun olarak enerji maliyetlerinin yüksekliğini görüyor” dedi.

Döviz kurları konusunun yüzde 46.6 ile ikinci sıraya indiğini anlatan Başkan Büyükekşi, sırasıyla finansman maliyetleri, hammadde ve aramal maliyetleri, vergi maliyetlerinin en büyük sorun olarak belirtildiğini vurguladı.

İhracatçıların her zaman ‘kurların yükselmesini’ istediğine dair bir algı bulunduğunu belirten TİM Başkanı Büyükekşi, “Bu araştırmamızda da ‘ihracatı en çok artıracak şeyin’ kurların aşırı yükselmesi değil, ‘kurların dengeli olması’ olduğu ortaya çıktı. Bu anketimizde de ABD Doları için 1.88, sepet kur için 2.20 seviyeleri yeterli çıktı. Kurlar yükselirse, enerji, işçilik maliyetlerimiz, enflasyon da yükseliyor. Kurlar fazla yükselirse müşteri ‘kurlar çok yükseldi fiyatları indir’ baskısı yapıyor. Biz kurların rekabet edilebilir seviyede istikrarlı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir