İflas Ertelemeden Kimler Faydalanabilir?

İflasın ertelenmesini ve çalışmalarını gelecekte düzeltmeyi planlayan borçlu kuruluşlar için iflas erteleme imkanı tanınıyor. İflasın ertelenmesiyle ilgili süreçten Limited şirketler, Anonim şirketler, kooperatifler, komantid şirketler yararlanabilir. Gelir ve gider dengesizliğinin düzlüğe çıkarılması ve şirketin borçlarını ödeyebilecek duruma gelebilmesi için aldığı bir yıllık iflas erteleme süresini iyi kullanması gerekir. Bu süre boyunca incelemeler yapılarak, şirketin gelirleri ve giderleri raporlanacaktır.

İflas Erteleme Şartları

İflas erteleme için gerekli şirket şartlarına uygun olmak son derece önemlidir. Yukarıda yer alan kuruluşlardan birinin iflasıyla ilgili erteleme talebini başvuruya iletmesi gerekir. Ticaret mahkemesine borca batılık bildiriminin yapılmış olması, ayrıca iflas erteleme başvurusunun yapılması gereklidir. Mahkemelerin çalışmalarını sürdürürken herhangi bir mağduriyet yaşanmasını önlemek amacıyla, alacaklıların da haklarını koruması gerekir.

İflasın ertelenmesiyle ilgili ilk önce 1 yıllık inceleme ve çalışmaya devam kararı çıkarılır. Daha sonra ise iflasın ertelenmesinin ardından şirket incelenerek, yılın sonunda gelir gider raporları incelenir ve çalışmaya devam etmesi veya iflas etmesi için karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir