Emeklilik hayalleri olanlara kötü haber

emekli

Emeklilik için beklemekte olan on binlerce kişiye Maliye Bakanlığı’ndan üzücü bir haber geldi. 1928 ve 2000 yılları arasında vergi kaydı olmasına rağmen Bağ-Kur’a kayıt yaptırmamış olan esnafların emeklilik şanslarına şimdilik Maliye Bakanlığı tarafından küçük bir engel kondu. Habertürk’te yer alan habere göre bu kişilerin eski borçlarını kapatmasını sağlayan önergeye karşı çıkıldı. Ancak önergenin tekrar gündeme getirileceği ve büyük ihtimalle kabul göreceği düşünülüyor ki bu da yaklaşım 3 milyon kişinin borç ödeme şansına sahip olacağı anlamına geliyor.

BORÇLAR 18 TAKSİTTE
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) girişimleri sonucu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) önerge hazırlatıldı. Önerge, Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na sunuldu. 1982-2000 yılları arasında esnaf odalarında kaydı bulunan vergi mükelleflerinin, hesaplanan prim borçlarını 2014 yılı sonuna kadar ödemeleri halinde bu sürelerinin sigortalılığa sayılması öngörüldü.

Torba yasa ile esnafın borçlarının yeniden yapılandırılarak 18 taksitte 36 ayda alınması, bunun yanında gelir testi yaptırmayan ve borçlu olan 550 bin kişinin de teste çağrılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir