Domatesin fiyatını Rusya frenledi

domates

Dünyanın çoğu ülkesinin Hristiyan inancına sahip olması Noel tatilinin dünya ekonomisine büyük etki etmesine neden oluyor. Rusya da çoğunluğuyla Hristiyan olan bir ülke ve şu an noel tatilindeler; haliyle ithalatlarında kısa süreli bir duraklama yaşanıyor. Bunun yanı sıra rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi de var tabi. Bu ikisi ülkemiz ihracatçısı için hiç de iyi haberler değil. Hem domatesin fiyatı ülkemizde bir liraya kadar düştü, hem de üreticilerle ihracatçılar sıkıntılar yaşamaya başladı.

Erdemli Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı İsmet Topçu, “İhracatlık domates fiyatı 1 lira, kırmızı çiçekli domates fiyatı 1 lira 10 kuruş. Fiyatlardan şimdilik memnunuz. Yalnız Noel dolayısıyla birkaç gün içerisinde fiyatların aşağılara ineceğini tahmin ediyorum. Çünkü ihracatta sıkıntı başlayacak. Rusya’da Ruble’nin dolar karşısında düşmesi, ne yazık ki bizlere de yansıyacak” dedi.

“Kapılar açık ancak alım yok” diyen Topçu, “15 gün öncesine kadar 1 lira 70 kuruş civarından alınan domates şuan itibariyle 1 lira civarlarında. Şunu da eklemek isterim domateslerimizin bu yıl kalitesi çok yüksek. Tek güvendiğimiz kalitemiz” şeklinde konuştu.

iha.com.tr’nin haberine göre: Yurt dışına ihracat ürünü hazırlayan komisyonculardan Muhammet Kaya ise, Noel tatili öncesinde son ürünlerin ihracata hazırlandığını ifade ederek, “Fiyatlar şuan düştü. 1 lira 70 kuruşa kadar gidiyordu. Noel dolayısıyla ihracat olmadığı için karşıya mal gitmiyor. O sebeple fiyatlar düştü” dedi.

Bir çok üreticinin ise ürünleri sera da beklemede. Kalitesine rağmen istenilen fiyatı bulamayan çiftçilerin bazıları tercihini beklemeden yana kullanıyor.

Çiftçilerden Zekeriya Mumlu, “Ürünümüz çok kaliteli ancak fiyat etmiyor. Noel Bayramı dolayısıyla ihracatta durdu. Serada ürün duruyor. Çiftçinin hali bu şartlarda zor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir