Dijital Şehirler KOBİler İçin Şekillendi

Dijital şehir planlamalarına uygun şekilde artık sadece halkın isteklerine uygun şekilde yüzlerce projeye onay veriliyor. KOBİ avantajı ise, direkt olarak çevrenin dijitalleşmesiyle her türlü işlemi artık son teknoloji cihazlarla yapabiliyor olmalarıdır. Avrupa’nın yeni dönemdeki gelişiminde şehir genelinde yatırımlar 4.0 teknoloji tipine uygun şekilde sürdürülebilir yapıda olarak tanımlanıyor. Bunun için hem küçük hem de orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi sağlanıyor.

Dijital Şehir Örnekleri

Barselona’da özellikle bazı önemli görülen caddelerin köşe başlarına küçük kutular yerleştirilerek izleme yapıldığı biliniyor. Bu sayede direkt olarak hangi bölgelerde çok sayıda selfie çekildiği, turistik alan olduğu, şehrin gürültü seviyesinin yüksek olduğu anlaşılabiliyor. Alınan önlemle elde edilen sonuçlara uygun planlama çalışmaları yapılıyor.

Hong Kong’da ihracat rakamlarının artırılabilmesi için özellikle şehir içi internet kullanımı hızlandırılarak, son teknoloji cihazlar kullanılması için destekler sağlanıyor. Amsterdam’da ise dizel ve gazlı araçların kullanımı ile ilgili girişimlerde bulunulacak. Dijitalleşme ön planda tutulurken, aynı zamanda çevreyi kirletmeyecek yeni teknoloji cihazlardan yararlanılması isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir