Devletten Gelen Destekle Hayvancılık Canlanıyor

Köyden şehre yalanılan göçler nedeniyle tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanılan kriz çözmek için devlet harekete geçti. Köylüye yapılan çağrıyla hayvancılık sektöründe haraketlilik yaşanması bekleniyor.

Hayvancılığa Dönene Tam Destek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı kararla köyüne dönüp hayvancılıkla ilgilenen lifsilere 300 baş damızlık koyun verilecek.

Damızlık koyunları alan ve bakan kişiler ayrıca devletten asgari ücret miktarında maaşa da bağlanacaklar.

Yapılan bu açıklama doğu bölgelerinde heyecan yarattı. Özellikle Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş’ta haber sevinçle karşılandı.

Asıl mesleği hayvancılık olan ve şehre göç etmek zorunda kalanlar için bir müjde niteliği taşıdı alınan karar. Her köyüne dönen kişi için 300 damızlık koyunla birlikte maaş bağlanacak olması da köylerde canlanmayı sağlayacak bir karar oldu.

Hakkâri Ziraat Odası Başkanı Naif Önal’da alınan kararın doğruluğunu savunarak özellikle en fazla göçün Hakkâri ilinde yaşandığını ve bu kararın Hakkâri’yi tekrar eski canlı haline kavuşturacağınız ifade etti. 1990 yıllarda Hakkâri’nin durumunun çok iyi olduğu bu kararla o yıllara geri dönülebileceğini de sözlerine ilave etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir