Como’dan Türk tasarımcılara ödül yağmuru

tolga_berkay

Her sene İtalya’nın Como kasabasında, İsviçre’ye fazla yakın olan bir bölgede düzenlenmekte olan A’Tasarım Ödülleri bu sene biz Türkleri fazlasıyla gururlandırırken Avrupalıları da fazlasıyla şaşırttı. Dağıtılan ödüller otomotivden başlayıp mücevherden mobilya tasarımına kadar devam ederken toplamda 84 farklı alan bulunuyor. Bu sene yarışmaya yine binlerce tasarımcı katıldı ve bunların arasından 50 tane Türk tasarım ödülü aldı. Duruma tasarım dahisi İtalyanlar bile şaşırırken Türkiye’nin İtalya’dan daha fazla ödül almış olması tüm dünya tasarım kişileri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

İtalyanlar bile şaştı
Yarışmaya 208 ülkeden katılan binlerce tasarımcıdan 758’i bu yılki ödül töreninde kazananlar arasındaki yerini aldı. Tarihi Gallia Köşkü’nde düzenlenen törenin en çarpıcı yanı ise 50 civarında Türk tasarımcının ödül kazanmasıydı.
Etkinliğin koordinatörlerinden Onur Müştak Çobanlı, İtalyanların bile Türkiye’den çok sayıda kişinin bu ödülleri kazanmasına şaşırdığını aktardı.
Çobanlı, akademisyenler, mimarlar ve sanatçılardan oluşan jürinin hiçbir şekilde yarışmacıların bilgilerine erişimi olmadığını, başvuranların rumuzlarla değerlendirildiğini vurguladı.

Ahşap görünümlü seramik moda olacak

Yıllardır Türkiye’den katılan tasarımcıların gösterdiği başarı sayesinde A’Tasarım Ödülleri sıralamasında Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Bu ödüle yabancı olmayan tasarımcılardan biri de seramik şirketi Bien’in tasarım müdürü Tolga Berkay. Berkay, bu yıl Banyo Mobilyaları ve Seramik sağlık Gereçleri kategorisinde, tasarladığı Albatros Aile Lavabosu’yla gümüş kategoride ödüle layık görüldü.
Genellikle doğadaki nesnelerden esinlendiğini vurgulayan Berkay, “Bu tasarıma, albatros kuşunun kanatlarından aldığım ilhamla hayat verdim. Albatros, özgürlüğü ve sevecenliği temsil eder. Bu tasarımın ergonomisi, engelli, yaşlı ve çocuklar için rahat kullanım sağlayabilmek için oluşturuldu” dedi. Berkay, gelecek yıl tasarım dünyasına ahşap görünümlü seramiğin ve doğal taşların damga vuracağını, organik tasarımın ön plana çıkacağını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir