Çobanlara sertifika geliyor

sertifika_coban

Köyden şehre olan göçü biraz da olsa azaltmak, kırsal kesimde iş imkanını ve cazibesini artırmak için devletin yaptığı çalışmalar arasına bu sefer çobanlık sertifikası eklendi. Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile İş-Kur Muğla Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen projeyle birlikte toplam 3 yıl sürecek olan kurslar sonucunda eğitim alan kişilere Çobanlık Sertifikası verilecek. Kursa katılan kişilere İş-Kur tarafından günlük 20 lira da para verilecek.

GÜNLÜK 20 LİRA YEVMİYE
Menteşe ilçesinde açılan kurslara ikisi bayan 25 kişi katılırken, İş-Kur Muğla Müdürü İlyas Sarıyerli, “Gelen ön talepler doğrultusunda Bakanlığımız bu programı onaylayarak bu yıl içinde kurs düzenlememize imkân verdi. Muğla genelinde 3 ayrı ilçede 4 kurs açacağız. Bu kursların ikisi Yatağan ilçesinde biri Menteşe ilçesinde biri de Seydikemer ilçesinde açıldı. İş-Kur olarak kurslara katılan kursiyerlerimize günlük 20 TL yevmiye veriyoruz. Bunun yanında sosyal güvence de sağlıyoruz” dedi.

ÇOBAN BASİT BİR İŞÇİ DEĞİLDİR

Kurs öğreticisi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Veterineri Songül Topal, bir çobanın kendisini ne kadar iyi yetiştirir ise sürünün de o kadar verimli olacağını söyledi. Topal, “Sürü yetiştiriciliği kursu bakanlığımız ile İş-Kur Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde düzenleniyor. Önce 25 ilde başladı, 2105 yılında da tüm illerde uygulamaya konulacak. Muğla programda olmamasına rağmen, ön talep topladık ve kurs için yeterli sayıya ulaşarak ilk defa Muğla’da kurs açtık. Kurslar 120 saat sürecek. Kurs süresince sürü yöneticiliği ’çobanlık’ nedir, geçmişten günümüze çobanlık mesleği, sürüde verim kaybı ve verim artışı, havyan besleme, hayvan ıslah çalışmaları, hayvanların sağlık sorunları, aşılamalar, desteklemeler ve tarım sigortaları gibi temel başlıklarda bilgi veriyoruz. Sürüler için çoban olmazsa olmazlardandır. Çoban basit bir işçi değildir. Çoban her şeyi bilmek zorunda. Meteorolojiyi bilecek, kar mı yağacak, yağmur mu yağacak bunları bilmek zorunda. Çünkü hava durumuna göre sürüsünü götüreceği mesafeyi ölçmek zorunda. 15 gün boyunca verilecek temel bilgilerin ardından kursiyerlerimize sürücü yetiştiriciliği sertifikası vereceğiz” dedi.

TEKNİK BİLGİ DESTEĞİ

Kursa katılan bayanlardan Elif Bozdağ, “Şu anda 150 küçükbaş hayvanım var zaten. Bu sayıyı daha da yükseltmek istiyorum. Bunu yaparken teknik bazı bilgiler biz de yoktu. Şu anda bize sürü yönetimi konusunda teknik bilgi veriliyor. Gelirimizin bu kurslar ile daha da artacağına inanıyorum. Eğer destekleme primleri artarsa hem ülke ekonomisine, hem ev ekonomisine katkımız artar” diye konuştu.

HAYVAN SAYISINI ARTIRACAK

Kursların kendisi açısından faydalı olacağını düşündüğü için katıldığını söyleyen küçükbaş havyan sahibi Yusuf Kaçar, “Ben doğduğumdan bu yana çobanlık yapıyorum. Hayvanlar ile büyüdüm. Diğer illerde böyle kurs açıldığını duydum. Muğla’da ilk defa açıldı. Ben mevcut hayvan sayımı, kurs olmasa da zaten artırmayı düşünüyordum. 500 baş küçük hayvan sayısını artırınca 5 bin TL destekleme var. Hedefim 700 küçükbaş havyana ulaşmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir