BDDK Taksit Sınırı için Değişiklik Yok

taksit
BDDK Taksit Sınırı için Değişiklik Yok, BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) birçok kesimin tepkisini alan kredi kartı taksit sınırlamalarına ilişkin yakın zamanda bir değişiklik planlamıyor.

Alınan kararların bir kredibilitesi olduğunu dile getiren yetkililer, yeni bir değerlendirme için belli bir süre geçmesi gerektiğini, bunun da en az 6 ayı bulabileceğini belirtti. BDDK’nın kredi kartındaki taksitli harcamalara getirdiği sınırlamalar, 1 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Cep telefonu ve kuyumculukta taksit sıfıra inerken, mobilya ile televizyon gibi ürünlerde taksit sayısı 9 ayla sınırlandırıldı. Alınan kararlardan sonraki ilk verilerde taksitli kredi kartı harcaması 1 haftada 700 milyon lira geriledi. BDDK’nın aldığı kararlar birçok sektörde tepki çekmeye başladı. BDDK yetkilileri, alınan kararlar ile ilgili kamuoyunda oluşan tepkileri izlediklerini belirtirken, kararların etkilerinin öncelikle piyasada yarattığı etkiyi görmek istediklerini kaydetti. Etkinin ortaya çıkması için yetkililer, belli bir süre piyasanın izleneceğini kaydettiler.

En çok kuyumculuk sektöründen şikâyet geldiğini hatırlatan yetkililer, kararlar alınırken en azından kademeli bir geçişin tartışıldığını vurguladı. Yetkililer kuyumculuk sektöründe belli bir limitin altına taksit konulmasının örneğin 150 ya da 200 liranın altındaki alışverişler için belli sayıda taksit getirilmesi önerisinin gündeme geldiğini ifade etti.

Yetkililer, “Hazırlanacak yazılım bankalara çok pahalı geldiği için vazgeçildi” dedi. Taksitli satışla ilgili bir kod kullanıldığını belirten yetkililer, belli bir limitin altına taksit getirilmek istendiğinde bu kodun tamamen yenilenmesi gerektiğini söyledi. Yetkililer, kuyumculuk ile ilgili alınan kararın temelinde tefeciliğinin yer aldığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir