Altun Gıda fındıklarını pazarlıyor

altun_gida

Geride bıraktığımız gün başlayan ve açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu 15. Uluslararası MÜSİAD Fuarı, önemli haberlerin açıklanmasıyla birlikte halen devam ediyor. Fuara katılanlar arasında Altun Gıda da bulunmakta. Standında fındık ve fındık ezmesi gibi ürünlere yer veren Altun Gıda, kısa süre önce sloganını “Dünyanın En İyi Fındığı” olarak yenilemiş, sadece Türkiye’den değil yurt dışından da büyük ilgi görmüştü.

iha.com.tr’nin haberine göre: Fındığın lezzet sırlarıyla ilgili konuşan Altıun Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Paltun, fındıklarının lezzetinin Giresun’un Tirebolu İlçesi’nden yapılan hasattan geldiğini söyledi. Paltun, Dünyada Fındık Türkiye’de, Türkiye’de fındık Giresun’da, Giresun’da ise en iyi fındık Tirebolu’da yetişir. Bunu her zaman söylüyorum. Bu konuda da oldukça iddialıyız. Dünyanın en iyi fındığını sunuyoruz diyoruz. Bu iddiamız da Tirebolu’da geliyor. Yıllık 4 bin 500 ile 5 bin ton arasında sadece Tirebolu fındığını işliyoruz. Az ama lezzetli olsun diyoruz. Kaliteden ödün vermemek için az olsun ama lezzetli olsun diyoruz. Önümüzdeki zamanlarda çikolata ve fındık unu gibi ürünlere de yer vereceğiz dedi.

NEDEN TİREBOLU FINDIĞI?
fındık, Kayıngillerden bir ağaççığın ve meyvesinin adıdır.Fındık besleyici bir yemiştir.Bileşiminde yağ, karbonhidrat,azot, madensel maddeler,B ve C vitaminleri vardır.Kalp hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.Çiğ ve kavrulmuş olarak yenildiği gibi pastacılıkta ve çikolata yapımında da kullanılır.Başlıca türleri;tombul fındık,sivri fındık ve kara fındıktır. Ayrıca badem, palas, foşa,ayı,kuş ve çakıllı fındık gibi değişik türleri de vardır. Makbul olanı tombul (yağlı)fındıktır ve bu fındıktan en çok coğrafi şartları nedeniyle Giresun/Tirebolu’da yetişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir