5 yıllık dönemde petrol fiyatları artacak

petrol

5 yıllık dönemde petrol fiyatlarının artacak, Türkiye Petrolleri AO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, petrol ve doğal gaz sektöründe beklenen gelişmeler değerlendirildi.

Rapora göre, Avrupa Birliği’nin İran’dan ham petrol ve akaryakıt ithal edilmesini yasaklayan ambargo kararı İran üzerinde büyük etkisinin olması bekleniyor. Çünkü başta Yunanistan ve İtalya olmak üzere, Avrupa Birliği’nin 2011 yılında İran’dan ithal ettiği petrol miktarı İran’ın toplam ihracatının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. AB’nin, ABD ile işbirliği içinde yürürlüğe soktuğu düzenleme sadece petrol ithalatını değil, petrol sevkıyatlarının sigortalanmasını ve finanse edilmesini de yasaklıyor.

İranlı yetkililer ise AB’nin yaptırımının etkilerine karşı önlem aldıklarını belirtiyor. İran, geçen yıl olası bir müdahale karşısında Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidinde bulunarak petrol piyasalarında dalgalanmaya neden olmuştu. İran ambargosu sonucu İran petrol ihracatı 2012 yılında 1986 İran-Irak savaşından bu yana en düşük seviyeye gerileyerek yüzde 39 azalışla 1,5 milyon varil/gün olarak gerçekleşmişti.

Arap Baharı’nın bölgedeki petrol ve doğal gaz yatırımlarına olumsuz etkileri nedeniyle önümüzdeki 5 yıllık dönemde petrol fiyatlarının artması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir