Küçük İşletmelerin Genel Tanımı: Kobiler

Maksimum 250 çalışana sahip olan küçük işletmeler, son dönemde devlet tarafından desteklenmeye başladıktan sonra kobi ismini almıştır. KOSGEB’e başvurmanız halinde kobi olursanız eğer indirimli kredi ve avantajlı yatırım fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ülkemizde kobilere yüksek vadeli ve düşük faizli kredi veren bankaların sayısı oldukça fazladır.

Türkiye’nin ekonomisinin canlanması ve daha iyiye gitmesi açısından kobiler son derece önemlidir. Üstelik açılan her yeni küçük işletmede çalışanlara istihdam hakkı sunulur. Bu durum ise işsizlik oranının düşmesine katkı sağlar. Mikro, küçük ve orta ölçeğe sahip olan işletmeler belirli aralıklarla ücretsiz eğitimlerden de yararlanabilirler.

Farklı sektörlerde hizmet veren kobiler, doğru hamleler yaptıklarında büyük bir işletme olma fırsatına sahiplerdir. Böylelikle yıllık olarak kazançları hızlı bir şekilde artış göstermeye başlar.

KOSGEB desteli kobiler arasında yer alabilmek adına mekan açma izninizin olması önemlidir. Aynı zamanda çevre ile ilgili izinlerde alınmış olmalıdır. Başvurularınızı yapmanız halinde tüm süreç en fazla 30 günde tamamlanır. Böylelikle yeni açılan işletmenizi en iyi şekilde yönetme fırsatı elde edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir